top of page

קרן ההשתלמות - מוצר החסכון המשתלם ביותר בישראל

Updated: Apr 25, 2022

אחד מהאינטרסים של המדינה הוא שאזרחיה יהנו מביטחון כלכלי על ידי חיסכון ארוך טווח. אחד הכלים שבהם משתמשת מדינת ישראל כדאי לעודד חסכון והשקעה היא קרן ההשתלמות.

בואו נצלול פנימה ונבין מהי קרן ההשתלמות ומה הופך אותה לכלי חסכון מעולה.


קרן ההשתלמות היא קופת חסכון לטווח בינוני-ארוך שבדומה לפנסיה מנוהלת אצל בתי ההשקעות. נכון לסוף שנת 2020 גודל שוק קרנות ההשתלמות עמד על כ275 מיליארד שקלים.


אז מה מייחד את קרן ההשתלמות ביחס לצורות חיסכון אחרות?


-הכספים המופקדים בקרן ההשתלמות ניתנים למשיכה רק 6 שנים והלאה מיום פתיחתה.

- הרווח שנצבר בקרן ההשתלמות פטור ממס רווחי הון (בדומה לפנסיה אגב), פטור זה הופך את קרן ההשתלמות למוצר החיסכון המשתלם ביותר לטווח הבינוני, מאחר והוא חוסך המון כסף לחוסכים דרך קרן ההשתלמות. שיעור המס על רווחי הון עומד כיום על 25% מהרווח, למשל אם הרווחתם 40,000₪ דרך קרן ההשתלמות תחסכו תשלומי מס של 10,000₪.


איך ניתן לפתוח קרן השתלמות?


לצערנו לא כל אחד יכול לפתוח קרן השתלמות, והתשובה לשאלה תלויה בהאם אתם שכירים או עצמאיים.

קודם כל חשוב לציין שבשונה מהפנסיה אין חובה לעצמאים או שכירים לפתוח קרן השתלמות ולהפריש אליה כספים.


שכירים אינם יכולים לפתוח קרן השתלמות לעצמם, והיא יכולה להיפתח רק על ידי המעסיק. המעסיק שלא מחויב לכך, יכול לפתוח קרן השתלמות לעובד כחלק מההסכם בינו לבין העובד. לרוב 10% משכרו של העובד יופקד לקרן ההשתלמות, כאשר 7.5% מופקדים על ידי המעסיק ו2.5% על ידי העובד.

עבור העצמאיים הסיפור הוא פשוט יותר מאחר והם יכולים לפתוח קרן השתלמות לעצמם ללא כל תנאי מגורם אחר.


מגבלת ההפקדה


להטבת המס בקרן ההשתלמות יש תקרה המגבילה את כמות הכספים שיכולים להיות מופקדים בשנה. תקרת ההפקדה נכון לשנת 2022 עומדת על 18,900₪ שקלים ומתעדכנת בכל שנה בהתאם לשינויים במדד.

חשוב לציין כי ניתן להפקיד מעבר לתקרה, אך אותם כספים שיחרגו מהתקרה לא יהיו פטורים ממס רווחי הון ולמעשה יתפקדו כמו בכל השקעה אחרת שאינה קרן השתלמות או פנסיה.


מה הופך את קרן ההשתלמות למרכיב חובה בכל הסכם שכר?


אז חוץ מהפטור ממס רווחי הון לקרן השתלמות יש עוד כמה יתרונות חשובים.

ראשית, קרן ההשתלמות היא כמו בונוס לשכר שעליו לא נשלם מס הכנסה/ביטוח לאומי! למשל אם אתם מרוויחים 10,000 שקלים ללא קרן השתלמות, והמעסיק ייתן לכם תוספת שכר של 750₪, בנטו תקבלו תוספת של אזור ה530 שקלים. לעומת זאת אם התוספת תגיע בצורה של פתיחת קרן השתלמות שהמעסיק יפקיד לכם בה 7.5% מהשכר (750₪) לא תשלמו מס על הכסף הזה! כלומר *כל* ה750₪ יופקדו לכם בקרן.


שנית, בתי ההשקעות מציעים הלוואות בריבית נמוכה (אזור הפריים מינוס חצי) על גבי קרן ההשתלמות שלכם. מאחר והכסף בקרן נמצא אצל בית ההשקעות הוא משמש כערבות עבור ההלוואה שלכם. ככה שתוכלו להשאיר את הכסף בקרן כדי שימשיך לצבור תשואה ולהנות מהפטור על המס, ולקבל הלוואה נוחה מאוד לכל מטרה.


עבור עצמאיים, חלק מן הפקדה לקרן ההשתלמות מוכרת כהוצאה על ידי מס הכנסה ויכולה להפחית את תשלומי המס של אותו עצמאי.


מה חשוב לדעת כשפותחים קרן השתלמות?


קרן ההשתלמות יכולה להיפתח בכל בית השקעות לבחירתכם. בדומה לכל מוצר השקעה מנוהל אחר, בתי ההשקעות מציעים מגוון מסלולי השקעה שונים. שימו לב שקרן ההשתלמות נפתחת על מסלול ברירת המחדל ואתם יכולים לשנות את מסלול ההשקעה בכל עת.


כשאנחנו ניגשים לבחור בית השקעות לפתוח בו את קרן ההשתלמות חשוב לשים לב לדמי הניהול שגובה בית ההשקעות. על קרן ההשתלמות אין דמי ניהול מהפקדה אלא רק דמי ניהול מצבירה, כלומר ישנו אחוז מסוים שנגבה כל שנה מסך הכסף שלכם בקרן.

לרוב דמי הניהול עומדים על אזור ה0.7-0.8%, שווה לנסות להתמקח עם בתי ההשקעות, במיוחד אם יש הרבה כסף בקרן או מוצרי השקעה נוספים באותה החברה.


על קבלת קרן השתלמות


כפי שציינתי המעסיק אינו מחויב לפתוח לכם קרן השתלמות, והיא ניתנת כהטבה לעובד.

לרוב במקצועות ההייטק קרן ההשתלמות ניתנת כברירת מחדל לכל עובד, ישנם מקומות עבודה נוספים הנותנים קרן השתלמות לאחר כשנה וותק. חשוב מאוד לדרוש ולהתעקש על קבלת הקרן, גם במחיר של הפחתה בשכר לטובתה. היתרונות של קרן ההשתלמות הופכים אותה למוצר החיסכון המשתלם ביותר בישראל, ואתם חייבים לדרוש אותה.


מתי כדאי לפדות את קרן ההשתלמות?


אז את קרן ההשתלמות ניתן לפדות 6 שנים לאחר פתיחה, אך מתי אם בכלל כדאי למשוך את הכסף? התשובה הקצרה היא שלא כדאי למשוך את הכסף לעולם. אתם בטח שואלים את עצמכם למה שנחסוך ונחסוך אבל אף פעם לא נמשוך את הכסף, אז אם ניזכר שינתן לקחת הלוואה על גבי קרן ההשתלמות, נוכל בעצם לקבל כהלוואה מבית ההשקעות ולהשתמש בו לקניית דירה/רכב/כל מטרה אחרת ולהמשיך להנות מהיתרונות של קרן ההשתלמות. חשוב לציין שכסף שימשך מקרן ההשתלמות לא יוכל להיות מוחזר, לכן עדיף שלא למשוך את הכסף ורק לקחת הלוואות במקרה הצורך.


לסיכום, קרן ההשתלמות מאפשרת לנו לשלם מס הכנסה ורווחי הון נמוכים יותר משמעותית וחוסכת לנו כסף רב.

קרן ההשתלמות היא מוצר חובה לכל עצמאי ושכיר במדינת ישראל, מאחר והיא לא מוצר חובה חשוב להתעקש ולדרוש לקבלה.

16 views0 comments
bottom of page